Jogszabály változás a veszélyes hulladékkal kapcsolatos szabályokról
A veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 98/2001 (VI. 15.) Korm. rendelet helyett 2015. augusztus 16-án a veszélyes hulladékkal kapcsolatos egyes tevékenységek részletes szabályairól szóló 225/2015. (VIII. 7.) Korm. rendelet lépett hatályba.
Főbb változások, fontosabb előírásai:
A hulladék veszélyességének megállapítása
A hulladékok besorolásával kapcsolatos előírásokkal a továbbiakban a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV törvény 63. §-a rendelkezik.
A veszélyes hulladék gyűjtésével kapcsolatos szabályok
A veszélyes hulladék gyűjtésével általános szabályok kerültek megfogalmazásra:
- A hulladékbirtokos a veszélyes hulladékot kizárólag a lakóingatlan területén, a társasházi, a lakásszövetkezeti, illetve az üdülőingatlanok közös használatú helyiségeiben, átvételi helyen, speciális gyűjtőhelyen, hulladékgyűjtő udvaron, munkahelyi gyűjtőhelyen, üzemi gyűjtőhelyen, valamint kezelés során képződő másodlagos hulladék esetén – hulladékkezelő létesítményben gyűjtheti.
- A veszélyes hulladékot a hulladékbirtokos gyűjtőedényben, konténerben, a hulladék biztonságos gyűjtését lehetővé tevő helyiségben vagy szilárd burkolattal ellátott fedett területen a hulladék fizikai, kémiai jellegének megfelelően, a környezet veszélyeztetését, szennyezését, károsítását, valamint az emberi egészség veszélyeztetését, károsítását kizáró módon, elkülönítetten gyűjti.
- Egymással reakcióképes veszélyes hulladékot nem lehet ugyanabban a gyűjtőedényben vagy konténerben – hulladékgazdálkodási engedély nélkül – gyűjteni.
A veszélyes hulladékok gyűjtésénél és tárolásánál alkalmazandó műszaki védelem szerkezeti elemeik nem kerültek meghatározásra a korábbi rendelethez képest.
A veszélyes hulladék szállításával kapcsolatos általános szabályok
A szállítás dokumentálásában apró változások vannak:
A Korm. rendelet értelmében a veszélyes hulladék szállításához rendszeresített szállítási lap sorszámtartományát papír vagy elektronikus úton benyújtott igénylésre a Földművelésügyi Minisztérium adja ki. Az erre vonatkozó igénylést a Korm. rendeletben meghatározott adattartalommal – megjelölve hogy „Szállítási lap” vagy „Gyűjtőjárati szállítási lap” sorszámtartományt igényel-e a kérelmező – a Földművelésügyi Minisztérium központi levelezési vagy elektronikus postafiók címére kell megküldeni.
Az „SZ” és „GY” kísérőjegyek tartalmilag és formailag is megváltoztak. A veszélyes hulladék szállításához szükséges, a 98/2001. (VI. 15.) Korm. rendeletben meghatározott szállítási lapok (‘SZ’ és ‘K’ kísérőjegyek) e rendelet hatálybalépését követő 9 hónapig használhatók, tehát az új típusú kísérőjegyek bevezetését legkésőbb 2016. április 16-ig szükséges elvégezni. Új típusú “SZ” és “GY” kísérőjegyek szerkeszthető formában, valamint kitöltési útmutató letölthető innen.
A veszélyes hulladék szállítása esetén a szállítási lapból 4 példányt kell készíteni. Ha a hulladék átadója és a szállító személye megegyezik, a szállítási lapból 3 példányt kell készíteni. A kitöltött szállítási lapot a hulladék átadójának, a szállítónak, a kereskedőnek, a hulladékkezelőnek 10 évig meg kell őriznie.
A veszélyes hulladék átadásakor a szállítási lap 1. példányát a hulladék átadója megőrzi, a további 3 példányt a hulladék szállítója átveszi. A veszélyes hulladék szállítója a szállítmány hulladékkezelőnek, kereskedőnek történő átadását követően az átadás tényét a szállítónál lévő valamennyi szállítási lap példányán igazoltatja. A hulladékkezelő vagy a kereskedő a szállítási lap egy példányát a szállítónak visszaadja, amelyet a szállító igazolásként megőriz. A hulladékkezelő vagy a kereskedő a szállítási lap rá vonatkozó egy példányát bizonylatként megőrzi, a másik példányt a veszélyes hulladék átvételét követő 30 napon belül a hulladék átadójának visszajuttatja. A kitöltött szállítási lapot a hulladék átadójának, a szállítónak, a kereskedőnek, a hulladékkezelőnek 10 évig meg kell őriznie.
Ha a szállító vagy a hulladékkezelő környezetének, egészségének, személyi és tárgyi eszközeinek megóvása, illetve a veszélyes hulladék speciális kezelése indokolja, a szállítót, a hulladékkezelőt a veszélyes hulladék képződésének lényeges körülményeiről a szállítási laphoz mellékelt külön lapon a hulladék átadója tájékoztatja. A külön lapból legalább 2 példányt kell készíteni, amelyből egyet a hulladék átadója, egyet pedig a szállító, illetve a hulladékkezelő őriz meg. Ha a szállító, illetve a hulladékkezelő a külön lapon történő tájékoztatást nem igényli, a külön lap kitöltésétől el lehet tekinteni.
Hulladék átvétel megtagadása:
A hulladékkezelő vagy a kereskedő a veszélyes hulladék átvételét abban az esetben tagadhatja meg, ha
- a hulladék átadásának előre egyeztetett időpontja, a hulladék mennyisége, típusa, fajtája, jellege nem egyezik a hulladék átadójával megkötött szerződésben vagy a fuvarokmányban és a szállítási lapon foglaltakkal,
- a hulladék kezelése az adott hulladékkezelő létesítményben biztonságosan nem lehetséges, vagy
- a veszélyes hulladék szállításának módja – így különösen a hulladék csomagolásának állapota, a gyűjtőedény vagy a konténer nem megfelelő állapota – miatt a hulladék szállítóeszközről történő levétele, tárolása az emberi egészségre, a testi épségre vagy a környezetre súlyos veszélyt jelent, és a szállítmány visszaszállítása összességében kisebb környezeti és egészségügyi kockázatot jelent.
Ha a hulladékkezelő vagy a kereskedő a veszélyes hulladék átvételét megtagadja, a szállító a szállítási lap hulladékkezelő vagy kereskedő részére átadandó példányán az átvétel megtagadásának indokát, helyét és időpontját részletesen rögzíti. Ha a szállítási lapon a részletes rögzítés céljára szolgáló hely nem elégséges, külön lapot kell használni. A hulladékkezelő vagy a kereskedő és a szállító a szállítási lap mindkét példányát aláírja, a hulladékkezelő vagy a kereskedő az egyik példányt bizonylatként megőrizi, a másik példányt a szállító a hulladék átadójának vagy a kereskedőnek átadja. Külön lap használata esetén az aláírással hitelesített külön lapot a szállítási lap mindkét példányához csatolni kell.
A hulladék átadója az előző bekezdés szerinti esetben a veszélyes hulladék átvételének megtagadását az átvétel megtagadásától számított 8 napon belül a hulladék átadásának helye szerint illetékes környezetvédelmi hatóságnak bejelenti, egyúttal a szállítási lap bizonylatként megőrzött, valamint a részére visszajuttatott példányát (adott esetben a külön lappal együtt) a környezetvédelmi hatóság részére bemutatja.
A gyűjtőjárattal történő szállítással kapcsolatos szabályok
A hulladék átadója a gyűjtőjáratot üzemeltető részére alkalmanként legfeljebb 2 tonna mennyiségű veszélyes hulladékot adhat át, azonban a korábbiakhoz képest kivételek nem kerültek meghatározásra.
A gyűjtőjárat üzemeltetője a gyűjtőjárat üzemeltetése során összegyűjtött veszélyes hulladékot – a 16 06 azonosító kóddal rendelkező elem- és akkumulátorhulladék kivétellel – a hulladékkezelőnek átadja. A gyűjtőjárat üzemeltetője a hulladékjegyzékről szóló miniszteri rendeletben meghatározott 16 06 azonosító kóddal rendelkező elem- és akkumulátorhulladékot a hulladékkezelőn túl kereskedőnek is átadhatja.
Gyűjtőjárattal történő szállítás esetén a gyűjtőjárat üzemeltetője a szállítási lapot 1 példányban kitölti. A szállítási lapból 2 példányt abban az esetben kell készíteni, ha a gyűjtőjárat üzemeltetője a veszélyes hulladékot az összegyűjtést követően közvetlenül a hulladékkezelőhöz vagy kereskedőhöz szállítja.
A veszélyes hulladék közvetítésével és tárolásával és kezelésével kapcsolatos szabályok
Veszélyes hulladék közvetítését kizárólag olyan közvetítő szervezet végezheti, amely közvetítő tevékenység végzésére törvény, kormány-, illetve miniszteri rendelet alapján jogosult.
A korábbi rendelethez képest a 225/2015. (VIII. 7.) Korm. rendelet csak érintőlegesen foglalkozik a veszélyes hulladékok tárolásával.
A hasznosítási műveletek során képződő másodlagos hulladék együttes tömege nem lehet több, mint a hasznosításra átadott, azonos típusú hulladék tömege.
A veszélyes hulladék tárolásának idejét nem határozza meg a Korm. rendelet, azonban a hulladék törvény 58. § (3) bekezdésében foglalt határidőn – 1 éven – belül gondoskodni szükséges a veszélyes hulladék ártalmatlanításáról.
A hulladék minősítésére vonatkozó szabályok
Hulladékminősítést kell kérvényezni annak, aki olyan hulladékkal végez hulladékgazdálkodási tevékenységet, vagy olyan hulladéknak a tulajdonosa,
- amelynek összetétele és származása ismeretlen,
- amely a hulladékjegyzékről szóló miniszteri rendeletben meghatározott hulladékjegyzékben nem veszélyes hulladékként szerepel, de a hulladék tulajdonságai alapján feltételezhető annak veszélyessége,
- amely a hulladékjegyzékről szóló miniszteri rendeletben meghatározott hulladékjegyzékben veszélyes hulladékként szerepel, de a hulladék törvény 1. mellékletben meghatározott veszélyességi jellemzők egyikével sem rendelkezik, vagy
- amelynek adott hulladéktípusként történő, a környezetvédelmi hatóság által elvégzett besorolását a hulladékbirtokos vitatja.
A hulladék minősítésére vonatkozó kérelmet és annak mellékleteit 1 példányban, elektronikus adathordozón kell benyújtani az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőségnek.
A rendelet szerinti Hulladékminősítő Bizottságot legkésőbb e rendelet hatálybalépésétől számított 6 hónapon belül, azaz 2016. február 16-ig létre kell hozni.
A hulladék minősítés eljárása jelentősen nem változott meg.
A veszélyes hulladék szállítást érintő főváltozás:
Az „SZ” és „GY” kísérőjegyek tartalmi és formai változása. Az új típusú kísérőjegyek bevezetését legkésőbb 2016. április 16-ig szükséges elvégezni.