Alapvető munka- és tűzvédelmi dokumentumok kis-, közép- és nagyvállalkozások részére
Tudja, hogy a munka- és a tűzvédelem területén egy-egy ellenőrzés alkalmával kiszabott büntetések, akár a jogszabály által előírt dokumentumok hiánya esetén is több százezer forintra rúghatnak? Vállalkozást szeretne indítani vagy már működik, de nem tudja milyen dokumentumokkal kell, hogy rendelkezzen a munkavédelem és tűzvédelem területén? Akkor cikkünk segítséget nyújthat Önnek.
Kötelező munkavédelmi dokumentumok listája:
Alapdokumentumok:
- Kötelező belső szabályzásokat szükséges kialakítani:
- a munkavégzés személyi és tárgyi feltételeiről,
- az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos, a munkavégzésre vonatkozó általános követelményekről, különböző szabályokról, előírásokról,
- munkavédelmi oktatások rendjéről
- egyéni védőeszközök juttatásának rendjéről
- orvosi alkalmassági vizsgálatok rendjéről, benne részletesen meghatározva a vizsgálatok irányát.
A fent említettek írásba foglalása minden vállalkozás számára kötelező, amit legegyszerűbben egy munkavédelmi szabályzat elkészítésével, kiadásával lehet megvalósítani.
- Munkavállalók előzetes és ismétlődő munkavédelmi oktatását igazoló dokumentum (oktatási napló, jegyzőkönyv). Minden munkáltató köteles munkavállalói számára munkába álláskor, munkahely vagy munkakör megváltozásakor, vagy új munkaeszköz üzembe helyezésekor, új technológia bevezetésekor munkavédelmi oktatást tartani.
- Minden vállalkozásnál kötelező dokumentum a kockázatértékelés, ha már 1 fő munkavállalója vagy akár segítő családtagja részt vesz a tevékenység végzésében. A munkahelyi kockázatértékelést 3 évenként szükséges felülvizsgálni.
- Munkakörökre meghatározott védőfelszerelések jegyzéke, kiadásukat, cseréjüket igazoló jegyzőkönyv. Az egyéni védőeszköz juttatás rendjének meghatározása munkabiztonsági és munka- egészségügyi szaktevékenységhez kötött.
- A vállalkozás Foglalkozás-egészségügyi szakorvosának szerződése.
- A foglalkoztatott munkavállalók előzetes és ismétlődő orvosi alkalmassági vizsgálatának igazolásai.
- Folyamatos munkavédelmi szaktevékenység ellátása esetén a munkavédelmi szakcég szerződése.
Speciális területekre vonatkozó elemek:
- Kémiai kockázatértékelést kell készíteni, amennyiben a tevékenysége során vegyi anyagot, veszélyes készítményt használ fel (ilyen például a felmosó szer, wc tisztító szer, ablaktisztító is) tárol, forgalmaz. A dokumentációt évente felülvizsgálni szükséges.
- Biológiai kockázatértékelést kell készíteni, ahol fertőzésveszély, vagy járványveszély lehetősége áll fenn. Többek között biológiai veszélyekkel rendelkező munkahelyek lehetnek:
- mezőgazdaság, erdészet, kertészet
- az összes tevékenység, melynek során állatokkal vagy állati eredetű anyagokkal érintkezhetnek
- egészségügy és szociális munka
- élelmiszergyártás
- hulladékkezelés, szennyvíztisztító üzemek
- mikrobiológiai analitikus laboratóriumok vagy biotechnológiai vállalatok
- építőipar (természetes anyagok pl. agyag, szalma, nád feldolgozása; épületek átépítése)
- légkondicionáló rendszerekkel rendelkező és magas páratartalmú munkaterületek (pl. irodaházak, textilipar, nyomdaipar és papírgyártás)
- Mentési tervet kell készíteni ott, ahol a kialakult veszélyes állapot fokozott szervezettséget igényel, illetve ehhez megfelelő személyi és eszközfeltételeket kell biztosítani.
- Munkahelyi elsősegélynyújtó személyek továbbképzését igazoló oklevelek (5 évig érvényesek).
- A zajos munkaterületekre tájékoztató és szakértői zajterhelés vizsgálati jegyzőkönyv. Amennyiben a tájékoztató zajmérés alapján megállapítható, hogy a megengedett 85 dB zajértéket meghaladja a mért érték, akkor szükséges további szakértői vizsgálatok elvégzése.
- A tevékenység során használt veszélyes anyagok nyilvántartása és a biztonsági adatlapok biztosítása. ÁNTSZ felé bejelentési kötelezettség teljesítése.
- A telepített gépek, berendezések munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálati jegyzőkönyve, a veszélyes gépek esetén az üzembe helyezés elrendelésének írásos anyaga. Öt éves biztonságtechnikai felülvizsgálatok jegyzőkönyvei. A feladat elvégzése munkabiztonsági szaktevékenységhez kötött.
- Az emelőgépek időszakos szerkezeti, fő és 5 éves biztonságtechnikai felülvizsgálatának jegyzőkönyvei, időrendi sorrendben. A feladatokat elvégezheti Emelőgép Szakértő és Emelőgép ügyintéző.
- A tevékenység során alkalmazott létrák, nehéz állványzatok, mobil állványok éves munkavédelmi felülvizsgálata. Elvégzése munkabiztonsági szaktevékenység.
- Hegesztő berendezések esetén negyedéves és éves vizsgálati jegyzőkönyvek. A negyedéves vizsgálatokat a hegesztésre jogosult kezelő, az éves vizsgálatokat középfokú hegesztő képesítéssel rendelkező személy végezheti el vagy akkreditált szervezet.
Tűzvédelmi dokumentumok listája:
- Tűzvédelmi szabályzatot kell készíteni, ha:
- a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötnél több munkavállalót foglalkoztatnak, vagy
- ötvennél több személy befogadására alkalmas létesítményt működtetnek, vagy
- fokozottan tűz- és robbanásveszélyes besorolás esetén, vagy
- kereskedelmi szálláshelyeken.
- Tűzriadó tervet kell készíteni:
- a művelődési, oktatási, kulturális, sport, egészségügyi és szociális építményrészre, építményre, létesítményekre;
- azokra a létesítményekre, amelyekben egy tűzszakaszon belül több, mint 300 fő tartózkodhat;
- kereskedelmi szálláshelyre;
- az olyan időszakos vagy állandó jelleggel üzemelő zenés szórakozóhelyekre, ahol egy időben 50 főnél több személy tartózkodhat;
- a robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag előállítására, feldolgozására, tárolására szolgáló építményre és szabadtérre, ahol az anyag robbanásveszélyes állapotban fordulhat elő;
- tűzveszélyes osztályba tartozó anyag előállítására, feldolgozására, tárolására szolgáló 3000 m2-nél nagyobb alapterületű építményre és szabadtérre.
- A munkavállalók előzetes és ismétlődő tűzvédelmi oktatását igazoló dokumentum (oktatási napló, jegyzőkönyv). Minden munkáltató köteles munkavállalói számára munkába álláskor, munkahely vagy munkakör megváltozásakor tűzvédelmi oktatást tartani.
- Tűzoltó technikai eszközök, felszerelések meglétének, üzemképességük fenntartásának, karbantartásának és felülvizsgálatának ellenőrzése, nyilvántartási napló vezetése.
- Folyamatos tűzvédelmi szaktevékenység ellátása esetén a tűzvédelmi szakcég szerződése. Korábbi cikkünkben már összefoglaltuk, hogy mikor, hány órában és milyen végzettségű tűzvédelmi szakembert kötelező alkalmazni. Erről részletesen itt olvashat.
Vállaljuk vállalkozások helyszíni bejárással történő munka- és tűzvédelmi alapállapot felmérését, melynek eredményeként meghatározzuk a tevékenységhez szükséges munka- és tűzvédelmi dokumentumok típusait. Továbbá vállaljuk a szükséges dokumentumok elkészítését, nyilvántartások vezetését, illetve a munka- és tűzvédelmi megbízotti feladatok ellátását.
EHS Zóna csapata